×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Değerli İşletme Bölümü Öğrencilerimiz ve Öğrenci Adayları,

Geleceğin iş dünyasını şekillendirecek gelişmelerin etkileri dikkate alındığında, dinamik yapısı ve değişime hızla adapte olabilme özelliği bakımından oldukça avantajlı ve çok geniş uygulama alanlarına sahip bölümlerden biri Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümüdür. Genel itibariyle, uluslararası ölçeklerde işletme fonksiyonlarına, yönetim, pazarlama, finansman, muhasebe alanlarının tümüne cevap verebilecek elemanları yetiştirmeye yönelik bir eğitim programı izliyoruz.   Piyasaya yönelik uygulama alanlarıda çalışmalar yapabildiğimiz bölümlerden bir tanesidir. Aklınıza gelebilecek her sektörde mutlaka bir işletmeci bulunmaktadır. Bu nedenle, bu bölüm sizlere mezun olduktan sonra çeşitli pozisyonlarda çalışabileceğiniz çok sayıda iş sahasında iş bulma imkanı sunmaktadır.  Bu ölçüde bakıldığında gerek ulusal gerek uluslararası standartlarda eğitim öğretim ve araştırma yapan bir bölüm durumundadır. Bu başarılarımız üniversitenin toplam başarıları ile birlikte 2019 THE “The Times Higher Education” sıralamasında da kendini göstermiştir.

Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir. İlk iki yıl, işletmenin alt fonksiyonları olan finansman, muhasebe, yönetim, pazarlama, sayısal yöntemler ve üretimin temel alan dersleri verilmektedir. Daha sonraki dönemlerde özellikle uzmanlaşmak istediğiniz bu alanlarla ilgili teknik ve daha detaylı seçmeli dersler sizlere sunulmaktadır. Bunun dışında bölümümüzde özellikle her dersin teknolojik olarak takip edilmesi de alan yeterliliklerinin yanında önem verdiğimiz bir diğer konudur. Eğitim hayatınız süresince, çeşitli yazılımların sizlere sunulabildiği, çeşitli alt alanlara yönelik güncel ve teknik özel programları da kullanabileceksiniz. Örneğin finans derslerimizi ele alalım. Finans dersleri için bizim özel bir finans laboratuvarımız var. Öğrencilerimiz bu laboratuvarda yapılan finans derslerinde çeşitli yazılımları kullanarak bir finans problemini reel olarak nasıl çözmeleri gerektiğine dair bilgi sahibi oluyor, finansal piyasalara ilişkin güncel haber ve gelişmeleri takip edebiliyor ve teorik bilgilerini uygulama imkanı bularak finansal piyasaları analiz etmede yetkinlik kazanabiliyorlar.

Yabancı dil konusunda kendisini geliştirmek isteyen ve mezun olduktan sonra rakipleriniz arasında öne çıkmayı hedefleyen öğrencilerimiz için, Fransızca, Almanca, Çince, İtalyanca gibi farklı dil dersleri de mevcuttur. Bunun yanında disiplinlerarası çalışmayı hedefleyen ve diğer bilim dallarından da kazanım elde etmek isteyen öğrencilerimiz ise başka bölümlerden örneğin Psikoloji, İktisat, Endüstri Mühendisliği ve/veya Bilgisayar Mühendisliğinden kendi ilgi alanlarına bağlı olarak farklı dersleri seçmeli ders olarak alabilme imkanına sahipler. Bununla birlikte, öğrencilerimizin farklı bilim dallarında çift anadal ve yandal yaparak kendilerini geliştirme şansları da oldukça fazladır.

Bölümümüzde ayrıca öğrencilerimizin yurt dışında eğitim almalarını destekleyen ikili anlaşmalar ve değişim programları imkanları da bulunmakta. Ayrıca, İşletme Bölümü uzaktan eğitim sistemini başarı ile yürütmektedir. Temelde öğrenci odaklı süreç, öğrencilerin programa ilişkin beklentileri, adaptasyonu ve kazanımları göz önünde bulundurularak planlanmaktadır. İlgili öğretim üyeleri tarafından hazırlanan haftalık ders içerikleri Webonline Uzaktan Eğitim (Moodle) platformunda yayınlanmaktadır. Dersler elektronik ortamda interaktif şekilde eş zamanlı (senkron) ve/veya sisteme yüklenen ders notlarının öğrencilerin erişimine açık olduğu eş zamansız(asenkron) yürütülmektedir.

Son olarak, üniversite sınavında tercih yapacak adaylarımıza seslenmek istiyorum: Öncelikle yapmanız gereken hangi bölümü tercih etmek istediğinize karar vermek olmalıdır; ardından üniversitelerin sizlere sunduğu imkanları inceleyiniz. Üniversitelerin fiziksel imkanlarına önem verdiğinizden daha çok sizin meslekini gelişiminizi doğrudan etkileyecek olan akademik imkanlarını değerlendiriniz. Çünkü sizler, size sunulan bu akademik imkanlar dahilinde elde edeceğiniz bilgi ve kazanımlarla bundan sonraki hayatınızı konumlandıracaksınız. Yani belirlediğiniz meslek, seçtiğiniz bölüm bundan sonra tamamen sizin hayatınız olacak.

İşletme Bölümü olarak biz, sizlere sunduğumuz eğitimin, hayatınızı şekillendireceği bilinciyle hareket ediyor, alanında uzman ve seçkin akademik kadromuzla, bilim ve teknolojinin ışığında, mesleki anlamda bilgili, donanımlı ve yetkin meslaktaşlarımız olarak sizleri iş dünyasına kazandırmayı amaçlıyoruz.

Sürekli değişen dinamiklerin var olduğu ve günden güne artan yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüz iş dünyasında kendinizi bugünden konumlandırmanız hangi alanda çalışmak istediğinizi belirlemeniz, kendinizi mesleki anlamda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde bilimsel ve teknolojik alanlarda geliştirmeniz sizleri iş hayatında başarıya ve ön sıralara taşıyacaktır. Biz Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümü olarak bu süreçte her zaman siz öğrencilerimizin yanınızda ve sizlere desteğiz. Çankaya Üniversitesi, İşletme Bölümüne Hoşgeldiniz.

Doç. Dr. Ayşegül TAŞ / İşletme Bölüm Başkanı